10 sposobów na szczęście papieża Franciszka.

brandbook.de/flickr.com/CC

W zeszłą niedzielę wybraliśmy się rodzinnie na mszę do Franciszkanów. Kościół wypełniony po brzegi. Mnóstwo ludzi stojących, cała masa dzieci. Kazanie wygłoszone było przez księdza misjonarza (moim zdaniem tacy księża są najlepsi pod każdym względem!). Dla ludzi znudzonych „zwykłym” kościołem po prostu świetna okazja, żeby zobaczyć, że MOŻNA. Można przyciągnąć wiernych, można zainteresować dzieci, odprawiać genialne msze ze świetnym kazaniem. Przypomniałam sobie wtedy o papieżu Franciszku (który przyjął swoje imię właśnie po św. Franciszku z Asyżu) i jego radach dotyczących osiągania szczęścia w życiu.

Papież Franciszek raz po raz daje, że tak powiem czadu. :) Dlatego uwielbiam wszystko to co mówi i jak mówi. Dzisiaj chciałabym przytoczyć jego 10 sposobów na szczęście. Udzielił wywiadu dla argentyńskiego tygodnika „Viva”, gdzie poradził co robić, aby wieść szczęśliwe życie.

I oto 10 sposobów na szczęście papieża Franciszka:

 1. ŻYJ I POZWÓL ŻYĆ
  Franciszek uważa, że każdy powinien stosować tę zasadę. Ja jestem bez wątpienia tego samego zdania. Zbyt wielu ludzi, nie daje spokojnie żyć innym. Upierdliwych, wtrącających się i kłótliwych ludzi jest niestety, według mnie, zdecydowanie za dużo.
 2. DAWAJ SIEBIE INNYM
  Papież twierdzi, że ludzie powinni być otwarci i hojni wobec siebie nawzajem. Gdy za bardzo wycofamy się, możemy łatwo stać się egoistami.
 3. POSTĘPUJ W ŻYCIU SPOKOJNIE
  Powinniśmy nauczyć się iść przez życie z delikatnością, skromnością i spokojem. Myślę, że niewielu z nas się to udaje. Odnośnie do każdego z tych trzech aspektów. Mi najbardziej brakuje właśnie tego spokoju… no dobra – skromna też nie jestem. ;) upsss!

  brandbook.de/flickr.com/CC
  brandbook.de/flickr.com/CC
 4. ODKRYJ SENS ZDROWEGO WYPOCZYNKU
  Papież przestrzega nas przed zgubnym wpływem konsumpcjonizmu na nasze życie. Pracujemy coraz dłużej, coraz mniej czasu poświęcamy sobie nawzajem i swoim dzieciom. Jesteśmy wiecznie zestresowani, niespokojni. Ludzie zapomnieli co oznacza zdrowy wypoczynek – nie czytają książek, praktycznie nie bawią się wspólnie z dziećmi, mają non stop włączone telewizory w domach. Wszystko to przeszkadza w komunikowaniu się między sobą, a życie ucieka nam pomiędzy palcami.
 5. NIEDZIELE POWINNY BYĆ WOLNE
  W dobie supermarketów i szumnie nazwanych GALERII handlowych niedzielne zakupy wydają się być czymś zupełnie normalnym. Jednak papież uważa, że niedziela powinna być dla rodziny, a pracownicy powinni mieć dzień wolny. No tak, ale wydaje mi się to praktycznie niemożliwe do spełnienia. Choć ostatnio wyczytałam u koleżanki na blogu, że w Norwegii sklepy są zamknięte w niedzielę. Więc niemożliwe staje się jednak możliwe!
 6. ZNAJDŹ INNOWACYJNE SPOSOBY TWORZENIA GODNYCH MIEJSC PRACY DLA MŁODYCH LUDZI
  Młodzi ludzie, którzy nie znajdują godnych warunków pracy, według papieża łatwo popadają w uzależnienia i popełniają samobójstwa. Myślę, że nie dotyczy to tylko młodych ludzi. Ogólnie godne miejsce pracy i satysfakcja z jej wykonywania jest ważna dla nas wszystkich. Ludzie niezadowoleni ze swojego życia zawodowego popadają w depresje czy też wspomniane uzależnienia.
 7. MIEJ SZACUNEK DO PRZYRODY I DBAJ O NATURĘ
  Zdajemy się nie zauważać jak degradowane jest nasze środowisko naturalne. A przecież my też w nim żyjemy. Franciszek pyta:”Czy poprzez nieograniczone i despotyczne używanie natury, ludzkość nie popełnia samobójstwa?”
 8. PRZESTAŃ MYŚLEĆ NEGATYWNIE
  No tak! ;) a nie mówiłam! :) Papież podkreśla też, że szybkie zapominanie o negatywnych sprawach wychodzi nam tylko na zdrowie.
 9. NIE NAWRACAJ, ALE SZANUJ PRZEKONANIA INNYCH
  To, że Franciszek w ogóle to powiedział jest dla mnie niesamowite! Jak to nie nawracaj?! Pewnie kilku polskich i nie tylko księży dostało czkawki. :D Oooo tak nie nawracaj! Dawaj przykład sobą, swoim życiem, postawą. Jeszcze nie było takiego co by to się cieszył, że się go do czegoś namawia. Ludzie chcą sami się przekonać, że coś jest dla nich dobre, bądź nie. Większość z nas jest cholernymi egocentrykami, wszystko sami wiemy najlepiej. Więc mądrale muszą sami dojść do swoich wniosków. A co najlepiej działa w tym temacie? Dobry przykład. Tak myślę, może się mylę…
 10. PRACUJ NA RZECZ POKOJU
  Zacytuję słowa papieża: „Żyjemy w czasach wielu wojen, dlatego wołanie o pokój powinno być dzisiaj krzykiem”.Fajne i proste zasady, jak najbardziej możliwe do zastosowania. Oby więcej takich ludzi w naszym otoczeniu. Mądrość niestety nie jest znakiem rozpoznawczym większości znanych i wpływowych osób. A szkoda! :*

10 thoughts on “10 sposobów na szczęście papieża Franciszka.

 1. Abstrahując już od uniwersalnych prawd franciszkańskich, mam naprawdę wielki szacunek dla tego Papieża. Niesamowicie do mnie przemawia jako człowiek, daje prawdziwe świadectwo wiary, oby żył jak najdłużej :)

 2. Fajny wpis przedstawiający uniwersalne prawdy. Gdybyśmy jeszcze mieli tyle samozaparcia, by się nimi kierować … (świąt byłby dużo ciekawszym i przyjaźniejszym miejscem!! ;) ).
  Mariusz ostatnio opublikował…Ku inspiracji #1My Profile

  1. Widzisz, człowiek to jest jakieś takie dziwne urządzenie. Niby ma wiedzę, wie że to raczej powinien, a tego zdecydowanie nie, a i tak robi tak jak zwykle! Crazy!!

  1. Papież próbuje rozpowszechnić to wśród swoich kumpli z pracy ;) ale jak widać nie wszyscy chcą się go słuchać.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

CommentLuv badge