Wdzięczność i troska o innych.

tumblr_m4c0o5jV5h1rvb5n5o1_500[1]

tumblr_m4c0o5jV5h1rvb5n5o1_500[1]Wdzięczność i troska, zainteresowanie innymi ludźmi to dwa sposoby na uszczęśliwienie siebie samego. O tak! :)

Ostatnio pisałam o pierwszym z 7 sposobów na zachowanie spokoju ducha, które przyniosą nam szczęście:
Myśl i działaj radośnie, a będziesz radosny :)

Pozostałe sześć to:

 • Nie próbujmy wyrównywać rachunków z naszymi wrogami, ponieważ siebie samych skrzywdzimy znacznie bardziej niż ich.
 • Nie zamartwiajmy się z powodu niewdzięczności innych.
 • Dziękujmy za to co mamy, nie szukajmy wciąż rzeczy, których nam brak.
 • Poznajmy lepiej siebie. Jesteśmy wartościowi i niepowtarzalni!
 • Nauczmy się czerpać korzyści z porażek.
 • „Kochaj bliźniego” – zaineresujmy się innymi, wywołujmy codziennie u kogoś uśmiech na twarzy :D

Nie zamierzam rozpisywać się na temat wszystkich tych sposobów. Zainteresowanych odsyłam do jednej z nawspanialszych książek, które czytałam w życiu: „Jak przestać się zamartwiać i zacząć żyć” (D. Carnegie). Rozpływam się nad każdym rodziałem :) Płaczę, śmieje się, płaczę i tak na zmianę :) Naprawdę! To nie jest jeden z kolejnych poradników z płytkimi radami i górnolotnymi sloganami. Choć czasem może się tak wydawać. To tak nie jest!

Wracając do wymienionych sposobów… Chciałabym tutaj zatrzymać się nad dwoma z nich. Poczuciu wdzięczności za to co mamy tu i teraz oraz nad miłością i pomocą bliźniemu.

O wdzięczności pisałam już w artykule „Sytuacja bez wyjścia…?”
Jak wypracować w sobie wdzięczność za to co posiadamy, jak doceniać błogosławieństwa, a nie liczyć kłopotów…? Czasem zastanawiam się nad tym jak wiele mam, gdy zobaczę jak nie wiele mają inni, jakie wielkie, przepastne mają problemy… Nie lubię w sobie tego, że przypominam sobie o moim szczęściu jak widzę, że inni mają gorzej. Okropne co? Trzeba umieć to zobaczyć wcześniej! Dlatego też „MYŚL I DZIĘKUJ„. Słowa te wyryj sobie w sercu! Myślmy o rzeczach, za które powinniśmy być wdzięczni i dziękujmy za nie, dziękujmy Bogu bez ustanku.
Autor książki w tytule rozdziału pyta: „Czy każdą z rzeczy, którą masz oddałbyś za milion dolarów?” A więc?? Ręce, nogi, słuch, wzrok? Dziecko, rodzina? Czy jakiekolwiek pieniądze tego świata zrekompensowały by nam brak tego?? O NIE! Więc…? Czy wszystko już jasne? Brzydka pogoda, zepsuty samochód, czy gorszy dzień… BŁAHOSTKI! OK? :)

„Kochaj bliźniego” :D – pomaganie innym. Jak ja uwielbiam, gdy dzięki mnie ktoś się roześmieje. Trochę przez to nie lubię tej naszej mroźnej jesieni i zimy… Nie mamy kontaktu z ludźmi tak często jak to było latem. Rzadziej ze sobą rozmawiamy, chyba, że w biegu i przy okazji. Nasze zamiłowanie do grillowania, daje nie tylko przejedzenie kiełbasą i karkówką ;) ale również masę towarzyskich spotkań, śmiechu, dowcipów, historii :D
O pomaganiu pisałam też już na moim fan page’u. Strona siepomaga.pl. Cudowna inicjatywa. Nigdy nie widziałam „na żywo” tak wielkiego zainteresowania ludzi pomaganiem. Tego jak kwoty, w każdej zbiórce rosną w mgnieniu oka, jak potrzebujący otrzymują to o co proszą! Bezcenne. I ryczę nad każdą historią – ciągle tylko płaczę i płaczę ;)
Ale… można też… pomóc sąsiadowi (pożyczyć szklankę cukru :) ), można uśmiechnąć się do innego człowieka na ulicy, być dobrą żoną, dobrym mężem, wesprzeć kogoś radą, pomocą w tym co akurat nam nie sprawia żadnej trudności… Jest tyle sposobów!

A więc do dzieła! :D

Pozdrawiam serdecznie! Żyjmy w zgodzie ze sobą i innymi, bądźmy szczęśliwi dla siebie, ale także dla innych. Będziemy lepszymi ludźmi.

12 thoughts on “Wdzięczność i troska o innych.

 1. piszesz, ze jesteś taka sama jak wszyscy. nie jest to prawda. możesz być podobna do wielu ale nawet nie do wszystkich. jesteś kolejną osobą na tym świecie , która ludzi traktuje jednakowo, wszystkich. dlaczego?
  pozdrawiam

 2. Najprawdziwsza prawda chciałoby się powiedzieć :) ale tak rzeczywiście jest. Twoje 7 sposobów na spokój ducha są także receptą na udane życie, szczęście, radość. Kurcze, przecież spojrzenie na swoje życie z perspektywy wdzięczności naprawdę odmienia naszą codzienność. Trzeba tylko to zrozumieć i docenić a mamy przecież wiele powodów do wdzięczności
  Patryk ostatnio opublikował…Tabulatory do CVMy Profile

  1. Dodam, że wpis był opublikowany w październiku, a od niedawna prowadzę Dziennik Wdzięczności – pisałam o tym na moim fan pagu. Świetna sprawa. Polecam! :)

  1. A no tak. Oczywiste, a jednak nie… Biadoleniu mówimy zdecydowane NIE! :D
   Film i człowiek niesamowity! Aż się nie chce wierzyć, że tak można :D
   Pozdrawiam serdecznie Wiesławo :*

 3. Dokładnie wdzięczność ;) Ja również poruszyłam ten temat, bo uważam za najważniejszy. Tak dużo ludzi dąży do szczęścia, a tak mało nawet nie zdaje sobie sprawy z tego, że już je ma obok siebie. Dziękujmy za wszystko co mamy, a będziemy szczęśliwi. Pozdrawiam
  Ela Obara ostatnio opublikował…Wszystko zaczyna się od myśliMy Profile

  1. Właśnie Elu coś mi się wydaje, że ostatnio się wymieniamy i uzupełniamy :) Mogłybyśmy pisać jednego bloga na zmianę :) Na pewno wiesz też jak bardzo jestem Ci wdzięczna za każdy napisany przez Ciebie komentarz :D
   Pozdrawiam Serdecznie!

   1. Nie ma za co dziękować, czytam Twoje wpisy z przyjemnością ;)
    Tak jak czytałam Twój wpis wczoraj również zauważyłam, że ostatnio poruszamy te same tematy. Czytając oba wpisy myślę, że każda pisze w swoim stylu i się uzupełniamy. Ula wszystko przed nami, być może stworzymy coś wspólnego ;)
    Ela Obara ostatnio opublikował…Wszystko zaczyna się od myśliMy Profile

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

CommentLuv badge